6.oktobrī plkst.16.00 aicinām uz vokālās grupas “Putni” un ērģelnieka Jāņa Pelšes koncertu “Svētās Hildegardes dziedājumi”

Mūzikas programmas iestudējums “Sv. Hildegardes dziedājumi” tapis kā veltījums, atzīmējot šīs neparastās sievietes 920 gadu jubileju  un popularizējot viņas unikāli skaisto, bet Latvijā reti atskaņoto mūziku. Programmā iekļauti Hildegardes dziedājumi, kā arī dažas latviešu garīgās mūzikas kompozīcijas, kuru autori ir senās un baznīcas mūzikas pārzinātāji Georgs Pelēcis un Andrejs Selickis.

Vācu mūķene un pirmā mūzikas vēsturē minētā profesionālā komponiste – sieviete – Bingenes Hildegarde (1098 – 1179) ir viena no savdabīgākajām un ietekmīgākajām viduslaiku personībām. Vācijā un visā Eiropā viņa bija pazīstama kā izcili apdāvināta mistiķe un praviete, imperatoru un pāvestu padomdevēja, kā arī daudzu teoloģisku, zinātnisku un medicīnisku grāmatu autore.

Bingenas  Hildegardes kompozīcijas rakstītas tik unikālā stilā, ka tās nepakļaujas muzikoloģiskai klasifikācijai. Viņas dziesmas ir bagātas formā un virtuozitātē, tās ietver sevī teju vai visu 11.gs. pazīstamo mūzikas žanru iezīmes ( īpatnējo Karolingu dziedājumu stilu, cantus planus, tautas mūzikas žanrus utt.). Visas Hildegardes dziesmas ir garīga satura, viņa pati ir arī dzejas autore. Iedvesmu saviem darbiem un svētīgajai dzīvei Hildegarde smēlās dievišķajās vīzijās, kuras viņu apmeklēja jau kopš agras bērnības. Mūzika viņai bija  mistiska debešķīgās sfēru harmonijas atbalss. To apliecina arī kāda laikabiedra teiktais, klausoties Hildegardes mūķeņu dziedāšanā –  „tā skanēja Paradīze pirms cilvēka grēkā krišanas”.

Hildegardes mūzika ir īsts izaicinājums izpildītājiem, jo prasa lielu iedziļināšanos un darbu, kas veltīts viņas opusu izpētei tiklab stilistisko nianšu interpretācijas meklējumos, kā sarežģītajā, pārpasaulīgās izcelsmes satura atklāsmē.

Vokālā grupa Putni vairākkārt pievērsusies Svētās Hildegardes daiļradei – 2004.gadā, sadarbībā ar komponistu Georgu Pelēci tapusi oratorija Hildegardes dziesmas piecām dziedātājām,  trim koklēm, blokflautai un ērģelēm; 2016.gadā septiņos koncertos Latvijā un Zviedrijā izskanēja slavenais Hildegardes vokālais meistardarbs Ordo Virtutum  alegoriska liturģiskā drāma par Dvēseles cīņu ar Ļaunumu, kas sarakstīta 1151.gadā un ko oriģinālā mūsdienu mūzikas ietvarā ar vokālo grupu Putni, zviedru taustiņvijoles (nyckelharpa) virtuozi Annu Gustavsoni un koklētāju Andu Eglīti iestudēja amerikāņu soprāns, viduslaiku mūzikas speciāliste Kristi Keta ( Cristi Catt). 

Oktobrī, sadarbībā ar festivālu “Zemgales ērģeļu dienas”, VKKF un Latvijas valsts mežu atbalstu  notiks trīs koncerti Zemgales baznīcās:

6.oktobrī plkst.16.00  Jelgavas Sv. Annas baznīcā*

7.oktobrī plkst. 12.00 Zaļenieku baznīcā 
14.oktobrī plkst.11.30 Sesavas baznīcā

*uz koncertu Sv.Annas baznīcā Jelgavā biļetes pieejamas Biļešu paradīzes kasēs